هدف از احداث گلخانه چیست؟

هدف از احداث گلخانه شخصی پرورش محصولاتی است که برای تمام فصل ها در دسترس باشند. ساخت گلخانه، فوت و فن های خاص خودش را دارد. نکات مهمی برای احداث و راه اندازی گلخانه وجود دارند که به عنوان طرح توجیهی گلخانه شناخته می‌شوند. که باید مدیریت دقیق و برنامه ریزی خاصی برای آن انجام گیرد.

چرا باید به فکر راه اندازی و احداث گلخانه شخصی باشیم؟

همان‌طور که می‌دانید گلخانه‌ها سازه هایی هستند که شرایط کاملاً کنترل شده را برای رشد گیاهان مختلف فراهم می کنند. کشت گلخانه ای در طول سال ها دستخوش تغییراتی شده و امروزه به یک صنعت محبوب و پرطرفدار مبدل گشته است.

هدف از راه‌اندازی گلخانه شخصی این است که شرایط کاملاً کنترل شده یا نیمه کنترل شده را با توجه به نوع گیاهانی که تصمیم دارید پرورش دهید اجرا می کنید. فناوری استفاده از انواع گلخانه ها برای رشد گیاهان، به خصوص برای مناطقی که  شرایط آب و هوایی در آن ناحیه همیشه شدید است. پر باران، یا گرم و خشک است و یا با وزش بادهای شدید سر و کار دارد، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

سازه های گلخانه ای همیشه پر بازده هستند و گاهی سودآوری آنها به اندازه ای افزایش پیدا می کند که در مقایسه با فروش محصولات کاشته شده در یک مزرعه، بازدهی بیشتری دارد. هدف از احداث گل خانه شخصی برای انواع محصولات گلخانه ای در حقیقت این است که انواع محصولات در تمام فصل های سال تامین شود و این یعنی سبد غذایی خانواده ها همیشه تامین خواهد بود.

هدف از احداث گلخانه چیست ؟

انواع گلخانه

چهار نوع گلخانه اصلی وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد:

  • گلخانه ای که به طور طبیعی تهویه می شود
  • گلخانه های پیشرفته – گلخانه هوشمند
  • گلخانه ای که در آن از سیستم خنک کننده فن و پد، استفاده می کند
  • گلخانه ای که ساختار آن از بامبو یا هر چوب دیگری ساخته شده است

 

باید چه گیاهانی را در گلخانه شخصی پرورش دهیم؟

هدف از ایجاد یک گلخانه شخصی، راه اندازی یک مکان سرپوشیده است که امکان رشد و پرورش. انواع گیاهان، سبزیجات و صیفی جات را فراهم می سازد. هر محصولی را می توانید در گلخانه پرورش دهید به شرطی که شرایط رشد مناسب را برای آنها فراهم کنید.

برخی از محصولات گلخانه ای، خاص تر و جذاب تر دیده می شوند و برای پرورش دادن بهترین گزینه هستند. به طور مثال، توت فرنگی گلخانه ای و میوه گرمسیری پاپایا، بهترین محصولات هستند که می توانید در گلخانه پرورش دهید.

علاوه بر گزینه های فوق. می توانید سبزیجاتی مانند گشنیز، جعفری، ریحان، تربچه و نظایر این‌ها را نیز در گلخانه پرورش دهید. محصولات گلخانه‌ای که طرفداران زیادی دارند، اگر سرمایه‌گذاری برای آن انجام شود می‌تواند به مرحله صادرات نیز راه پیدا کند. در حقیقت، مهمترین هدف از احداث گلخانه شخصی این است که محصولات را به بازار جهانی نیز عرضه کرد.

از دیگر محصولاتی که می توانید در گلخانه پرورش دهید. گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای رنگی و فلفل دلمه ای سبز، انواع گل کلم، فلفل قرمز، سبزی خوردن، بامیه، کلم، کاهو و پیاز می باشد.

همچنین می توانید گل و گیاه زینتی را در گلخانه پرورش دهید. انواع گل رز، گل همیشه بهار، گل ارکیده و گل داوودی، محبوب ترین گل‌هایی هستند که در گلخانه به بهترین شکل رشد پیدا می‌کنند. هدف اصلی ما از احداث و راه اندازی گلخانه شخصی. پرورش گیاهان زینتی، تامین کردن نیاز بازار داخل و افزایش صادرات به کشورهای مختلف است.

 مهمترین مزایای احداث گلخانه شخصی چیست؟

با توجه به مزایا و اهمیت وجود گلخانه و با نظر به انواع محصولات گلخانه‌ای این حقیقت به اثبات رسیده است. چرا تا این اندازه، سازه های گلخانه ای اهمیت پیدا کرده‌اند. هدف از احداث گلخانه شخصی این است که پرورش گیاهان و گل های مختلف و محصولات خوراکی در یک محیط کنترل شده انجام گیرد. گلخانه‌ها نسبت به فعالیت‌ های کشاورزی معمولی روی زمین زراعی به آبیاری کمتری نیاز دارند. دلیل آن هم کاملاً مشخص است؛ گیاهان داخل گلخانه، رطوبت را به دام می اندازند.

از دیگر موارد مهم که از مزایای داشتن گلخانه شخصی است،این که مدت زمان رشد و باردهی محصول در گلخانه کاهش می‌یابد؛ کیفیت محصولات گلخانه ای بسیار بالاتر هستند و می توان دما و رطوبت داخل گلخانه را مطابق با نیاز گیاهان کنترل کرد.

یکی دیگر از مهمترین مزایای احداث گلخانه شخصی، کنترل بهتر بیماری ها و آفت های گیاهی است. محیط گلخانه یک محیط سربسته است و احتمال حمله آفات و حشره های مضر برای رشد گیاهان به شدت کاهش پیدا می کند.

هدف از احداث گلخانه چیست ؟

یکی از اهداف احداث گلخانه شخصی این است که محصولاتی پرورش داده شود که در همه فصل های سال موجود نیست. مثلاً می توانید میوه های فصل تابستان را در فصل بهار در گلخانه پرورش دهید و از طعم و شکل ظاهری آن نیز لذت ببرید. به این ترتیب انواع محصولات متناسب با شرایط آب و هوای مختلف قابل رشد هستند. اگر نسبت به مزایای فراوان داشتن گلخانه شخصی، شما هم تصمیم به احداث گرفتید، با ما در تماس باشید.

 اهمیت استفاده از فناوری در گلخانه خود چیست؟

تا به اینجای مطلب با مهمترین مزایای ساخت گلخانه و هدف از احداث گلخانه شخصی آشنا شدید.حالا ممکن است برای کسانی که قصد ورود به این صنعت را دارند این سوال به وجود آید. فناوری گلخانه چرا مهم است و چرا نسبت به کشاورزی روی زمین زراعی ارجحیت دارد؟ برای پاسخ به این سوال، منابع مختلفی را بررسی کرده‌ایم که نتایج به صورت زیر ارائه می‌شود:

حدود ۸۰ درصد از جمعیت جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. بدون شک، تولید محصولات کشاورزی باید افزایش یابد تا تقاضای غذایی جمعیت رو به رشد را تامین کند. این برنامه ها در آینده، چیزی حدود ۲۵ سال آینده، باید به گونه‌ای باشد که بتواند ۵۰ درصد مواد غذایی اکثر مردم این کشورها را تامین کرد. برخی از کشورها در کشاورزی به خودکفایی رسیده اند و برخی دیگر به کشت گلخانه ای روی آورده اند.

شرایطی محیطی در ایجاد گلخانه شخصی

از آن جایی که شرایط محیطی در تمام کشورها با یکدیگر فرق دارد و امکان کاشت میوه ها و محصولات مختلف در فضای آزاد وجود ندارد. فناوری‌های گلخانه‌ای به کمک متخصصان آمده‌اند و زمینه را برای رشد و توسعه فراهم کرده اند.

به این ترتیب، هدف از راه اندازی گلخانه شخصی این است. که بتوان با تکنولوژی های جدید تر، محصولاتی را پرورش داد که در هر شرایطی رشد می کنند. با تکیه بر این فناوری ها به راحتی می توانید میوه های گرمسیری را در مناطقی پرورش دهید که در شرایط سرما و بارش برف یا یخبندان قرار دارند.

اگر بخواهیم اهمیت فناوری گلخانه را در یک جمله توضیح دهیم. به این صورت می باشد: “هدف از احداث گلخانه، پرورش محصولات مختلف در تمام فصول است. که به حل مشکل تغذیه افراد بسیار کمک می کند.”

شما همچنین میتوانید با مطالعه ی دیگر مقالات دسته ی گلخانه ما پاسخ سوالات خود را بگیرید و با کسب دانش، به بهترین شکل گلخانه شخصی خود را راه اندازی کنید.

 جمع بندی و نتیجه گیری جهت احداث گلخانه شخصی

هدف از احداث گلخانه شخصی پاسخگویی به تقاضای جهانی در زمینه افزایش تولید و پرورش محصولات در تمام فصول است. با کشت گلخانه‌ای به عنوان یک راه حل مناسب. در حقیقت کشت خارج از فصل و محافظت از محصولات در برابر شرایط نامساعد در فضای باز تسهیل می گردد.

مجزا از این ها، گلخانه بهترین گزینه برای احداث یک نهالستان گیاهان زینتی و کشت گیاهان در مناطقی است که خاک نامناسب دارند یا آب و هوای شدید بر آن منطقه حکمفرما است. کشت گلخانه ای برای پرورش گیاهان کمیاب یا گیاهان دارویی نیز گزینه مناسبی است.

هدف از احداث گلخانه چیست ؟

از طرف دیگر، آن چه راه اندازی و احداث گلخانه شخصی را تایید می‌کند افزایش تقاضا برای مصرف سبزیجات تازه در سطح جهانی است. اگر مدیریت کاشت محصولات گل خانه‌ای به درستی انجام شود. این محصولات ظرفیت و پتانسیل صادرات را هم خواهند داشت. احداث گلخانه برای کشورهای در حال توسعه، یک طرح سودآور است.

می توان گفت احداث و راه اندازی گلخانه شخصی می تواند مکمل فعالیت‌های کشاورزی باشد. زمانی که شرایط کشت نامساعد باشد، پرورش محصولات در گلخانه، راهگشای تامین منابع غذایی خواهد بود. انواع سبزیجات، میوه ها، گل ها و گیاهان زینتی و دارویی قابل کشت در گلخانه ها هستند.

تیم ما از ابتدا تا انتهای راه اندازی یک گلخانه شخصی بصورت حرفه ای در کنار شماست. جهت دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − هفت =

پشتیبانی واتساپ
ارسال
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان
شماره تماس خود را جهت تماس کارشناسان مجتمع صنعتی گلخانه سازان توانا را وارد نمایید. تا در اصرع وقت با شما تماس گرفته شود.

۰۹۹۱۰۴۰۷۵۴۰ | 021-91301385

info@tavanagreenhouse.com