نکات مهم برای احداث گلخانه و راهکارهای کاربردی

نکات مهم برای احداث گلخانه و راهکارهای کاربردی

 

نکات مهم برای احداث گلخانه به عنوان یک راهنمای عملی می‌توانند به کسانی کمک کنند که به راه اندازی این مدل کسب و کارها فکر می‌کنند. ساخت گلخانه و گلخانه داری در حال تبدیل شدن به یک صنعت پرطرفدار است. اگر به طراحی و ساخت گلخانه علاقه دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید حتماً تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. در این بحث به مواردی اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند گلخانه خود را راه اندازی کنید.

مسئله احداث گلخانه به یک برنامه دقیق و استراتژی کسب و کار نیاز دارد. شما باید بدانید که چه مقدار بودجه برای نیاز دارید و اینکه کجا باید گلخانه خود را راه اندازی کنید. انتخاب زمین مناسب یکی از نکات مهم برای احداث گلخانه است. چنانچه آمادگی ورود به این بحث و کسب و کار مهم را دارید، متناسب با نیاز خود می‌توانید، مهمترین راهکار‌هایی را که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم دنبال نمایید.

۵ نکات مهم برای احداث گلخانه

 

۱- یک سازه مناسب را برای گلخانه انتخاب کنید

اولین و مهمترین نکات مهم برای احداث گلخانه این است که شما باید یک سازه مناسب را انتخاب کنید. انواع سازه‌های مختلف برای راه اندازی گلخانه‌ها وجود دارد. شما می‌توانید از سازه‌های سبک با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف بهره ببرید و گلخانه خود را راه اندازی کنید.

نکته مهم این است که شخصاً نمی‌توانید سازه‌ها را بسازید یا به محل ساخت گلخانه منتقل کنید. تمام فرآیند انتقال سازه برای ساخت و ساز گلخانه و همچنین عملیات نصب قطعات و پروفیل‌ها بر عهده شرکت سازنده این محصولات می‌باشد. شرکت‌های معتبر که در زمینه ساخت گلخانه فعالیت می‌کنند، قبل از خرید، مشاوره‌های لازم را به مشتری ارائه می‌دهند. به این وسیله، بهترین گلخانه را راه اندازی خواهید کرد که در آینده یک طرح سودآور برای شما خواهد بود. انتخاب سازه مناسب، یکی از نکات مهم برای احداث گلخانه است که نباید از کنار آن ساده عبور کنید.

 

۲- نحوه طراحی درب گلخانه را تعیین کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای احداث گلخانه توجه به طراحی درب گلخانه است. وقتی قرار است یک گلخانه راه اندازی کنید باید به چگونگی طراحی درب آن هم دقت داشته باشید. مثلاً آیا تصمیم دارید درب گلخانه با ریموت به صورت اتوماتیک باز و بسته شود، یا می‌خواهید درب‌های کشویی یا لولایی طراحی کنید؟

انتخاب مدل درب گلخانه نشان می‌دهد که سازه شما چقدر دوام دارد، کیفیت آنها چگونه است و چه ویژگی‌هایی را برای گلخانه فراهم می‌کنند. این موضوع اهمیت دارد که درب گلخانه به گونه‌ای ساخته شود که عایق حرارت و گرما باشد. به این ترتیب، گرمای داخل گلخانه هدر نمی‌رود و گیاهان به شرایطی که برای رشد نیاز دارند دسترسی خواهند داشت. اگر طراحی مناسب را برای سازه گلخانه انتخاب کنید، گلخانه شما در هر شرایط آب و هوایی استوار خواهد بود. نکات مهم برای احداث گلخانه دقیقاً به شما توضیح می‌دهند که چگونه باید این مراحل را اجرا کنید.

۳-پوشش مناسبی را برای گلخانه انتخاب کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای احداث گلخانه، انتخاب پوشش مناسب یا کاور گلخانه است. انتخاب پوشش مناسب یک گام اساسی برای ایجاد محیط مناسب برای رشد گیاهان در داخل گلخانه محسوب می‌شود. شرکت‌های مسلط به مراحل ساخت گلخانه، انواع مختلفی از پوشش‌ها را ارائه می دهند. این پوشش‌ها از مواد مختلف ساخته شده و ضخامت‌های متفاوتی دارند.

متناسب با بودجه مالی متقاضی، پوشش‌های متنوع برای گلخانه استفاده می‌شوند. این پوشش‌ها در شرایط سخت آب و هوایی مانند بارش برف یا وزش باد، پاره نمی‌شوند و استحکام بالایی دارند. اگر می خواهید در آینده از گلخانه خود سودآوری مناسبی به دست آورید، برای محافظت از ساختار گلخانه از پوشش‌هایی با ماندگاری طولانی استفاده کنید. نصب پوشش روی سازه گلخانه یکی از نکات مهم برای احداث گلخانه است که از عهده شرکت‌های طراح و سازنده بر می‌آید.

۴-یکی از نکات مهم برای احداث گلخانه، تجهیزات خنک کننده و تهویه گلخانه می‌باشد

چهارمین مورد از نکات مهم برای احداث گلخانه که جزو ضروریات این صنعت محسوب می‌شود، خرید تجهیزات خنک کننده و تهویه گلخانه است. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد داخل گلخانه، حتماً به بهترین سیستم های خنک کننده نیاز دارید.

گزینه‌هایی که با عنوان تهویه مکانیکی آن را می‌شناسیم، تجهیزات مقرون به صرفه‌ای هستند که برای گلخانه‌ها می‌توان تهیه کرد. انواع اگزاست فن برای تهویه گلخانه، هم از نظر قیمت، ارزانتر است و هم با راندمان بالا هوای داخل گلخانه را تهویه می کند. در برخی از منابع از چیلرها و مینی چیلرها به عنوان تجهیزات تأمین آب خنک برای گلخانه یاد می‌شود. تجهیزات ایرواشر، نمونه دیگری از این دستگاه ها هستند. برخی دیگر از سیستم های تهویه و خنک کننده برای گلخانه بر اساس تنظیم رطوبت کار می‌کنند. برای خرید این تجهیزات باید از صنایع وابسته یا مشاوران این حوزه کمک بگیرید.

۵- بهترین سیستم گرمایش گلخانه را انتخاب کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای احداث گلخانه، خرید سیستم گرمایشی مناسب است. برنامه ریزی برای مدیریت گلخانه باید شامل تأمین تجهیزات گرمایشی باشد تا دمای مناسب را برای رشد گیاهان فراهم کند. انواع بخاری مخصوص گلخانه، هیتر و یا بخاری هایی که با آب گرم کار می‌کنند، در مدل‌های مختلف در بازار وجود دارند. صنایع تولید کننده تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای مدیریت گلخانه، بهترین محصولات را تولید می‌کنند تا شرایط مناسب برای پرورش گیاهان تامین شود.

در همین راستا، یکی دیگر از نکات مهم دزاحداث گلخانه این است که نیاز گیاهانی را که در گلخانه پرورش می‌دهید دقیقاً ارزیابی کنید. انواع گیاهان از نظر شرایط دمایی و حرارتی، در شرایط متفاوتی رشد می‌کنند. بنابراین تعیین نیاز مشخص می‌کند که شما به کدام یک از تجهیزات گرمایشی نیاز دارید.

جمع بندی و نتیجه گیری

با توجه به تمام نکات مهم در احداث گلخانه که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم می‌توان نتیجه گرفت که با انتخاب صحیح سازه گلخانه و خرید تجهیزات گلخانه ای، پرورش گیاهان، ساده‌تر و با بازدهی بالاتر امکان پذیر خواهد بود.

علاوه بر سیستم های سرمایشی، گرمایشی و تهویه، سایر دستگاه‌ هایی که به کنترل محیط گلخانه کمک می‌کنند در این زمینه راهگشا هستند. از سیستم‌های ترموستات گرفته تا ماژول‌های پیشرفته رایانه‌ای، گزینه‌های مختلفی را برای مدیریت و کنترل هوشمند محیط گلخانه ارائه می‌دهند.

داشتن اطلاعات کامل در مورد مزایا، معایب و ویژگی‌های هر سیستم برای تمام گلخانه داران ضرورت دارد. همان طور که می‌دانید محیط داخل گلخانه حاوی حجم زیادی از گاز دی اکسید کربن است. اگر مقدار این گاز از حد استاندارد فراتر رود، به طور قطع مشکلاتی را برای رشد گیاهان ایجاد می‌کند. افزایش حجم کربن دی اکسید باعث بالاتر رفتن دمای داخل گلخانه می‌شود. همچنین سطح رطوبت داخل گلخانه ممکن است ناتعادل شود.

 

با توجه به تمام توضیحات فوق، رعایت نکات مهم برای احداث گلخانه به سودآوری بیشتر و رشد بهتر گیاهان کمک خواهد کرد. اگر سوالات یا چالش ها یا مشکلاتی برای احداث گلخانه دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + هفت =

پشتیبانی واتساپ
ارسال
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان
شماره تماس خود را جهت تماس کارشناسان مجتمع صنعتی گلخانه سازان توانا را وارد نمایید. تا در اصرع وقت با شما تماس گرفته شود.

۰۹۹۱۰۴۰۷۵۴۰ | 021-91301385

info@tavanagreenhouse.com