احداث گلخانه در شیراز همراه با راهنمای کاربردی

احداث گلخانه در شیراز + راهنمای کاربردی و نکات مهم

 

برنامه‌ریزی برای احداث گلخانه در شیراز برای علاقه‌مندان به صنعت کشت گلخانه‌ای در شیراز، یک تصمیم گیری مهم است. سرمایه‌گذاری برای احداث گلخانه و تولید میوه و سبزیجات، یک سرمایه گذاری ارزشمند است. و در طولانی مدت، سودآوری قابل توجهی دارد. کاشت محصولات مختلف در گلخانه نسبت به کاشت همان محصولات در زمین زراعی، امتیازات زیادی را به دنبال خواهد داشت. اگر ساکن شهر شیراز باشید، یا اگر در یکی از شهرهای استان فارس اقامت دارید، حتماً درباره راه‌اندازی گلخانه در فارس تحقیقات زیادی را انجام داده اید.

بیشتر بخوانید : اخذ مجوز احداث گلخانه در سال جدید

 

داشتن یک طرح و برنامه منظم برای احداث گلخانه در شیراز یا یکی از شهرهای استان فارس، بیش از هر چیز دیگری ضرورت دارد. شما به عنوان فرد سرمایه گذار باید دقیقاً نحوه شروع کار را بدانید. یک طرح توجیهی داشته باشید و دقیقاً مشخص کنید که هزینه ها چقدر است.

راه اندازی یک گلخانه بزرگ و سودآور، با پرورش گل و گیاه در باغچه خانه بسیار فرق می‌کند. اگر قرار بود ۱۰ سال قبل، یک گلخانه کوچک را اندازی کنید، به همان اندازه که الان این موضوع اهمیت دارد باید اطلاعات کاملی را درباره آن جمع آوری می‌کردید.

صحبت‌های فوق به این نکته مهم اشاره می‌کند که احداث گلخانه در شیراز نه تنها به برنامه‌ریزی و بودجه بندی مناسب نیاز دارد، بلکه می‌تواند رقابت مناسبی را برای مزرعه داری ایجاد کند. و در کنار محصولات مزرعه، بخش بزرگی از نیازهای غذایی را تامین نماید. گلخانه ها مکان مناسبی هستند تا گل‌ها و گیاهان، میوه و سبزیجات خارج از فصل پرورش داده شوند و به بازار ارائه گردند.

 

 

برای احداث گلخانه به موارد زیر نیاز دارید

 

برای احداث و راه اندازی گلخانه در شیراز چند راهکار مهم وجود دارد. که در واقع به عنوان یک دستورالعمل می‌توانید آن‌ها را اجرا کنید. مثلاً باید یک مکان مناسب برای احداث گلخانه در شیراز در نظر بگیرید. یافتن یک مکان یا موقعیت مناسب یا حتی خرید زمین برای ساخت گلخانه، نیازمند تجربه در این زمینه است. موقعیتی که برای این کار در نظر می‌گیرید باید دسترسی مناسب به نور خورشید از هر طرف داشته باشد. گلخانه باید تهویه کامل داشته باشد و مسیرهای دسترسی و رفت و آمد به آن هموار باشد تا وسایل نقلیه بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند.

 

به طور کلی برای احداث گلخانه در شیراز دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

 

۱- پایه ریزی و بسترسازی مناسب برای 

این موضوع اهمیت دارد که سازه گلخانه خود را روی یک بستر محکم و مقاوم پایه گذاری کنید. پایه های‌گلخانه معمولاً از آجر یا بلوک‌های بتنی ساخته شده‌اند. که در ادامه به اسکلت فلزی و آهنی متصل می‌شود. اندازه پایه مناسب برای گلخانه باید مطابق با ابعاد دقیق ساختار گلخانه شما باشد. حتی اگر از الوارهای چوبی استفاده می‌کنید باز هم این قانون وجود دارد.

بیشتر بخوانید : احداث گلخانه در جنوب کشور با شرایط گرمسیری

 

۲- مشغول به کار شوید

در مرحله بعدی، پس از پایه ریزی مناسب و اسکلت بندی، اکنون زمان آن فرا رسیده که لوازم جانبی گل و گیاه و تجهیزاتی که برای داخل گلخانه نیاز دارید را فراهم کنید. فرض می‌کنیم که تجربه قبلی برای احداث گلخانه در شیراز را داشته‌اید. پس می‌دانید که برای کاشت محصولات و پرورش آنها این شهر چه شرایطی لارم، و باید چه مراحلی را طی کنید. اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید و برای اولین بار است وارد کشت گلخانه ای شده اید نیاز دارید از گروهی با تجربه کمک بگیرید.

مجتمع صنعتی گلخانه سازان توانا میتواند در امر مشاوره، طراحی و احداث گلخانه شما را همراهی کند.

۳- برای زهکشی گلخانه برنامه‌ریزی کنید

قبل از شروع به کار باید برنامه‌ریزی انجام دهید تا خاک گلخانه یا بستر کاشت محصولات گلخانه‌ای به طور کامل زهکشی شود. زهکشی خاک در گلخانه کمک می‌کند که تهویه خاک به خوبی انجام شود و سپس از طریق کانال‌های ایجاد شده، آب به اندازه کافی به ریشه گیاهان برسد. زهکشی گلخانه و برنامه‌ریزی برای آبیاری، یکی از دستورالعمل‌های اصلی برای احداث گلخانه است.

سعی کنید هنگام زهکشی و آبیاری از غرقاب کردن محصولات خودداری کنید، چرا که موجب متوقف شدن یا جمع شدن آب در یک مکان می‌شود و محل خوبی برای جمع شدن حشره‌ها خواهد بود. نیاز آبی محصولات کاشته شده در گلخانه را تعیین کنید و دقیقاً در موقع مناسب این کار را انجام دهید.

یکی از نکاتی که در این زمینه برای احداث گلخانه در شیراز اهمیت دارد، کاشت محصولاتی است که در استان فارس پرطرفدار و پرفروش هستند. این موضوع یعنی شما نیازسنجی را به دقت انجام داده‌اید که در نهایت موجب افزایش فروش گلخانه شما می شود.

۴- برنامه‌ریزی برای تاسیسات و تجهیزات گلخانه‌ای

چهارمین نکته مهم برای احداث گلخانه در شیراز این است که به این فکر کنید که داخل گلخانه را با چه تجهیزاتی می‌خواهید گرم نگه دارید. آیا از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کنید یا از تجهیزاتی بهره می‌برید که با انرژی الکتریکی کار می‌کنند؟!
در هر صورت، سیستم های گرمایشی، سرمایشی، خنک کننده و تهویه گلخانه باید بر اساس منبع انرژی کار کنند. برای تمام این ها برنامه ریزی کنید و مطمئن باشید که دستگاه ها با حداکثر راندمان کار می کنند.

ساده ترین راه برای تهویه گلخانه، تعبیه چند دریچه و پنجره مناسب است. پنجره‌ها و دریچه‌ها می‌توانند در دیواره‌ها یا سقف گلخانه ساخته شوند. موقعیت مناسب این دریچه‌ها را باید هنگام برنامه‌ریزی احداث گلخانه در نظر بگیرید.

 

احداث گلخانه در شیراز

 

پس از احداث گلخانه در شیراز چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 

پس از اینکه مقدمات احداث گلخانه در شیراز را فراهم کردید و مراحل کار به پایان رسید باید محصولات مناسب را بکارید. انواع سبزیجات، میوه‌های گلخانه‌ای و گل و گیاه زینتی را می‌توانید در گلخانه مجهز پرورش دهید. پس از کاشت گلها و گیاهان، تامین نیاز غذایی آن‌ها و آبیاری بسیار اهمیت دارد. با کوددهی مناسب مواد مغذی را در اختیار گیاهان قرار دهید.

با استفاده از تجهیزات کنترل کننده دما و رطوبت گلخانه، این کار را به نحو مطلوب اجرا کنید تا محیط رشد گیاهان متعادل نگه داشته شود. سعی کنید منابع نور را برای گلخانه تامین کنید. محیط گلخانه باید به نور طبیعی دسترسی داشته باشد. همچنین تجهیزاتی را به کار ببرید که بتواند درصد گاز کربن دی‌اکسید را در هر ساعت اندازه گیری کند.

پس از احداث گلخانه در شیراز، مراقبت روزانه از محصولات گلخانه‌ای ضرورت دارد. پس از اینکه محصولات شما به بار نشست، باید برنامه‌ریزی انجام دهید تا بازاریابی مناسبی انجام گیرد. بازاریابی برای محصولات گلخانه‌ای، مشتریان بیشتری را جذب می‌کند و احتمال افزایش فروش، شما بیشتر خواهد شد.

 

نتیجه گیری

برنامه ریزی برای احداث گلخانه در شیراز یک سرمایه گذاری بلند مدت است و به کسب و کارهای این حوزه در استان فارس کمک می کند. راه اندازی گلخانه با این هدف انجام می‌شود که بخش بزرگی از نیازهای غذایی در بخش محصولات کشاورزی برای بازار استان فارس و یا برای فروش به مشتریان در شهرهای دیگر تامین شود. اگر کشت گلخانه‌ای به درستی و از روش های استاندارد انجام گیرد، محصولات مرغوب، قابلیت صادرات را نیز پیدا می‌کنند.

اگر در زمینه کاشت محصولات گلخانه‌ای تجربه دارید و حوزه فعالیت شما محدود است، با یک برنامه‌ریزی مالی دقیق برای احداث گلخانه در شیراز اقدام کنید. اگر تجربه ای در این زمینه ندارید اما می‌توانید سرمایه لازم را فراهم سازید. و مجموعه‌ای از کارشناسان را به کار بگیرید تا این کسب و کار پر سود را راه‌اندازی کنند. شرکت‌های سازنده انواع گلخانه، بهترین مشاوران هستند تا سازه‌های مقاوم را مطابق با استانداردهای جهانی آماده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ساخت گلخانه، هزینه احداث گلخانه در شیراز، خرید مصالح اولیه یا طراحی انواع گلخانه می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

این صنعت، روز به روز در حال پیشرفت است و مطمئناً ایده‌های خوبی برای کارآفرینان خواهد بود.

منبع: greenhouseplanter.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =

پشتیبانی واتساپ
ارسال
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان
شماره تماس خود را جهت تماس کارشناسان مجتمع صنعتی گلخانه سازان توانا را وارد نمایید. تا در اصرع وقت با شما تماس گرفته شود.

۰۹۹۱۰۴۰۷۵۴۰ | 021-91301385

info@tavanagreenhouse.com