گلخانه چیست؟

مقدمه ای بر اهمیت، مزایا و معایب گلخانه صنعتی

 

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که در همه فصول سال توت فرنگی داشته باشید و برای فروش عرضه کنید. یا اینکه گل‌هایی بکارید که در فصول دیگر هم قابل‌فروش و عرضه باشند. آیا در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که به دلیل سختی شرایط آب و هوایی نمی‌توانید هیچ چیز بکارید؟ چاره همه این‌ها و بسیاری از مسائل دیگر احداث گلخانه است. حال میخواهیم بدانیم گلخانه چیست. گلخانه با فراهم کردن شرایط رشد گل و گیاه، به شما محصولاتی می دهد که در هر شرایطی قابل عرضه به بازار باشد. در این مقاله ما را همراه کنید تا در مورد انواع گلخانه بیشتر بدانید.

 

گلخانه چیست؟ 

 

علت نامگذاری گلخانه، ایجاد کردن ساختاری برای رشد گیاهان است. همچنین اکثر گیاهان حداقل تا حدی سبز هستند. بدیهی است که شما می‌توانید گیاهان را در داخل خانه خود نیز داشته باشید، اما گلخانه‌هایی ساخته شده‌اند تا “راحتی” گیاهان را به حداکثر برسانند.

چه چیزی گلخانه را خاص می‌کند؟ در درجه اول، این مقدار نور، دمای کنترل شده و میزان رطوبت گیاهان است که به راحتی دست‌کاری می‌شود. برخی از گلخانه‌ها به “محصولاتی ” اختصاص داده می‌شوند که خورده نمی‌شوند و فقط برای تزئین یا موارد خاص مانند گل استفاده می‌شوند.

برخی دیگر دارای گیاهانی هستند که باعث تولید محصولات خوراکی می‌شوند، مانند گوجه فرنگی. گلخانه‌ها دارای سقف شیشه‌ای هستند که هم نور زیادی را پذیرفته و هم گرمای داخل ساختمان را به دام می‌اندازد. هنگام غروب خورشید، گرما به سرعت در خارج از بین نمی‌رود و باعث می‌شود گیاهانی که شب‌های سرد را به خوبی تحمل نمی‌کنند شکوفا شوند.

از نظر فیزیک، آنچه باعث گرم شدن گلخانه می‌شود همان چیزی است که فضای داخلی خودرو را در یک روز آفتابی گرم می‌کند. نور مادون قرمز با طول موج کوتاه‌تر از طریق شیشه وارد ساختار می‌شود و پس از پرتاب شدن این اشعه‌های نامرئی اما گرم به اطراف، تبدیل به انرژی الکترومغناطیسی با طول موج بلندتر شده و تمایل به ماندن در داخل خود پیدا می‌کنند و جذب محیط اطراف خود می‌شوند. این محیط، در گلخانه، شامل سطوح برگ‌دار گیاهان است که از نور خورشید برای هدایت فتوسنتز یا ایجاد گلوکز (غذا) برای انرژی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید :انواع مجوزهای احداث گلخانه 

 

گازهای گلخانه‌ چیست؟

 

دانستیم که گلخانه چیست. حال میخواهیم بدانیم گاز گلخانه چیست و چطور تولید میشود. گازهای گلخانه‌ای اصلی عبارت‌اند از دی اکسید کربن، متان، بخار آب و اکسید نیتروژن. این مولکول‌های گاز نسبت به اکثر مولکول‌ها به‌طور ضعیفی به هم متصل هستند، به‌طوری‌که وقتی گرما به آن‌ها برخورد می‌کند، تمایل به ارتعاش دارند. این مولکول‌های ارتعاشی گرما را آزاد می‌کنند که بخش اعظم آن توسط مولکول‌های گازهای گلخانه‌ای مجاور جذب می‌شود. این چرخه هوا را در مجاورت به‌طور غیرمعمول گرم نگه می‌دارد.

بیشتر اتمسفر از نیتروژن تشکیل شده است که بیش از سه چهارم اتمسفر را تشکیل می‌دهد و اکسیژن که حدود یک پنجم را تشکیل می‌دهد. هردوی این گازها شامل دو اتم یکسان (N2,O2) هستند. پیوندهایی که این مولکول‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد محکم است و امکان ارتعاش کمی را فراهم می‌کند، بنابراین گرما را به خوبی حفظ نمی‌کند و ازاین‌رو تأثیر قابل‌توجهی در اثرات گلخانه‌ای ندارد.

 

تاثیر دی‌اکسید کربن (CO2) در گلخانه

 

مولکول‌های دی‌اکسید کربن تنها بخش کوچکی از اتمسفر را تشکیل می‌دهند، اما بااین‌وجود تأثیر بسیار قوی بر آب‌وهوا دارند. در اواسط دهه ۱۸۵۰، قبل از آغاز انقلاب صنعتی و سوزاندن زغال‌سنگ، جو حدود ۲۷۰ قسمت در میلیون حجم (ppmv) CO2 را در خود نگه داشت. این سطح به‌طور پیوسته در حال افزایش است زیرا سوزاندن زغال‌سنگ و سایر سوخت‌های فسیلی، مانند بنزین، گاز بیشتری را در جو آزاد کرده است. سطح CO2 در اتمسفر در حال حاضر حدود ۴۰۰ (ppmv) است که ۵۰ درصد افزایش یافته است.

مخالفان کل ایده تغییرات اقلیمی ناشی از انسان ممکن است به این واقعیت اشاره کنند که CO2 بخش کوچکی از جو را تشکیل می‌دهد، حتی در عصر صنایع سنگین، به‌طوری‌که نمی‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی بر آب‌وهوا بگذارد. این ایده‌ای است که به راحتی رواج می‌یابد، زیرا تا حدی از حس شهودی برخوردار است.

 

تاثیر متان (CH4) در گلخانه صنعتی

 

متان یک گاز گلخانه‌ای قوی است که در گلخانه تولید میشود و ظرفیت جذب گرمای آن به‌طور قابل‌توجهی از دی‌اکسید کربن بیشتر است. یک اتم کربن متصل به چهار اتم هیدروژن، CH4، مانند CO2، در مقدار کمی در جو یافت می‌شود. اما می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر گرمایش زمین داشته باشد. گاز متان توسط دام‌ها ساطع می‌شود و به‌عنوان ساده‌ترین مولکول واجد شرایط هیدروکربن، از آن به‌عنوان سوخت نیز استفاده می‌شود. هنگامی‌که متان سوزانده می‌شود، دی‌اکسید کربن به‌عنوان یک محصول جانبی در اتمسفر آزاد می‌شود و متان را به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در اثر گلخانه‌ای نقش دارد.

 

بیشتر بخوانید : مراحل ضدعفونی گلخانه و معرفی ۵ سم ضدعفونی‌کننده

 

اثر گلخانه‌ای در طول زمان بر گرمای زمین

 

تا اینجا دانستیم که گلخانه چیست. حال میخواهیم بدانیم که گلخانه چه اثراتی بر گرمای زمین دارد. حتی اگر بخش کوچکی از گازهای موجود در جو به‌عنوان گازهای گلخانه‌ای شناخته شوند، تأثیر قابل‌توجهی بر آب‌وهوا می‌گذارند. خواه درنتیجه فرایندهای طبیعی و یا به دلیل فعالیت‌های انسانی به آنجا رسیده باشند. در طول قرن ۲۱، مقدار دی‌اکسید کربن در جو احتمالاً دو برابر مقدار آن در آغاز قرن است.

سطح سایر گازهای گلخانه‌ای، عمدتاً متان و اکسید نیتروژن، نیز در حال افزایش است. مقدار گازهای گلخانه‌ای متناسب با میزان سوخت‌های فسیلی در حال افزایش است. این مهم نه‌تنها گازهای گلخانه‌ای بلکه آلودگی هوا را نیز به جو منتقل می‌کند. گازهای گلخانه‌ای از منابع دیگر نیز وارد جو می‌شوند. دام‌ها در طول هضم غذا گاز متان آزاد می‌کنند. علاوه بر این، فرآیندهای به ظاهر خوش خیم می‌توانند مقادیر کم اهمیتی از CO2 را به این ترکیب اضافه کنند. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که سیمان از سنگ آهک ساخته می‌شود، دی‌اکسید کربن آزاد می‌شود.

 

گاز گلخانه چیست و چه معایبی خواهد داشت؟

 

برای احداث گلخانه باید بدانیم که گاز گلخانه چیست. باوجود گازهای گلخانه‌ای بیشتر در اتمسفر، چیزی شبیه سقف نامرئی (برخلاف گلخانه واقعی) ایجاد میشود. همچنین گرمای عبوری به سمت بالا به‌احتمال‌زیاد متوقف می‌شود تا به‌طورکلی از اتمسفر خارج شود. زیرا گازهای گلخانه‌ای اضافی جذب کرده و سپس تابش می‌کنند. این گرما به‌عنوان تابش مادون‌قرمز است. مقداری از گرما از زمین خارج می‌شود، اما بخشی از آن توسط مولکول‌های گازهای گلخانه‌ای مجاور جذب می‌شود. همچنین برخی مولکول های دیگر دوباره به سطح زمین بازمی‌گردند. بنابراین، از طریق مکانیسم‌های مختلف، با تجمع گازهای گلخانه‌ای، کره زمین به گرم شدن خود ادامه می‌دهد. یخچال‌ها عقب‌نشینی می‌کنند. یخ در هر دو قطب زمین ذوب می‌شود. اقیانوس‌ها گرم و اسیدی‌تر می‌شوند، پوشش برف در سراسر جهان کاهش می‌یابد و حوادث فاجعه‌بار آب‌وهوا مانند طوفان‌ها رایج می‌شوند.

در صورتی که در خصوص موضوعات گفته شده، تجربه ای دارید، میتوانید آن را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 3 =

پشتیبانی واتساپ
ارسال
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان
شماره تماس خود را جهت تماس کارشناسان مجتمع صنعتی گلخانه سازان توانا را وارد نمایید. تا در اصرع وقت با شما تماس گرفته شود.

۰۹۹۱۰۴۰۷۵۴۰ | 021-91301385

info@tavanagreenhouse.com