آموزش گام به گام ساخت گلخانه و چالش های آن

آموزش مراحل ساخت یک گلخانه مدرن

 

ساخت گلخانه مدرن می‌تواند به افزایش رشد گیاه و تولید میوه کمک کند و حتی به شما امکان می‌دهد، گیاهانی را پرورش دهید که به‌ طور معمول در آب‌وهوای شما زنده نمی‌مانند. درک نحوه عملکرد این فرآیند می‌تواند به شما کمک کند تا حداکثر استفاده را از گلخانه خود ببرید. اگر شما هم بنا بر هر دلیل، تصمیم به راه‌اندازی گلخانه دارید با ما همراه باشید؛ در این مقاله قرار است آموزش ساخت گلخانه را به صورت مرحله به مرحله توضیح دهیم.

 

گلخانه‌ها گرما و نور را به دام می‌اندازند

گیاهان برای زنده ماندن و رشد به نور، دمای گرم، هوا، آب و مواد مغذی نیاز دارند. گیاهان مختلف برای هر یک از این ملزومات، نیازهای متفاوتی دارند. یک گلخانه، با ارائه دو مورد اولیه برای گیاهان شما کار می‌کند، اما سه مورد آخر به شما بستگی دارد.

 

بیشتر بخوانید : ساخت گلخانه با نایلون 

 

مکانیسم اثر گلخانه

مرحله ۱: نور وارد می‌شود

به‌منظور تأمین نور، گلخانه‌ها باید راهی برای ورود نور داشته باشند. به همین دلیل است که گلخانه‌ها از مواد عمدتاً شفاف مانند شیشه یا پلاستیک شفاف ساخته شده‌اند. این به گیاهان داخل، حداکثر دسترسی به نور خورشید را می‌دهد.

 

مرحله ۲: گرما جذب می‌شود

هنگامی‌ که نور به دیواره‌های شیشه‌ای گلخانه وارد می‌شود، توسط گیاهان، زمین و هر چیز دیگری در گلخانه جذب می‌شود و در این فرآیند آن را به انرژی مادون‌قرمز (معروف به گرما) تبدیل می‌کند. هر چه سطح تیره‌تر باشد، انرژی بیشتری می‌تواند جذب کرده و به گرما تبدیل شود. به همین دلیل است که قیرهای سیاه در تابستان واقعاً داغ می‌شوند. گرمای زیادی را جذب می‌کند.

 

مرحله ۳: گرما به دام می‌افتد

هنگامی‌ که انرژی نور به انرژی مادون‌قرمز (گرما) تبدیل می‌شود، “شکل” متفاوتی نسبت به انرژی نور دارد – چیزی که دانشمندان از آن به‌عنوان طول موج یاد می‌کنند. تغییر طول موج باعث می‌شود گرما به راحتی از دیواره‌های شیشه‌ای گلخانه خارج نشود؛ بنابراین درحالی‌که ورود آسان بود، بیرون آمدن سخت‌تر است.

 

مرحله ۴: گرم کردن گلخانه

گرمای به دام افتاده هوای داخل گلخانه را گرم می‌کند و از آنجا که در گلخانه نسبتاً هوا بسته است، هوای گرم‌تر در داخل می‌ماند و دمای کل ساختمان را افزایش می‌دهد. این همان تأثیری است که بدون شک هنگام سوار شدن به خودرو پس از چند ساعت نشستن در یک پارکینگ آفتابی، تجربه کرده‌اید.

 

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

مرحله ۵: گرم ماندن

با نور کافی خورشید، دمای داخل گلخانه ممکن است بسیار بیشتر از دمای بیرون شود. در حقیقت، در یک روز گرم آفتابی ممکن است لازم باشد کل روز گلخانه را تهویه کنید تا از پخت واقعی گیاهان داخل جلوگیری کنید. به همین دلیل، گلخانه‌ها در مناطقی که دارای آفتاب فراوان هستند، بسیار مفید هستند.

 

مرحله ۶: ترویج فتوسنتز

فتوسنتز ترکیبی از دی‌اکسید کربن از هوا و انرژی نور خورشید برای تولید قندهای ساده است که سپس گیاه از آن به عنوان غذا استفاده می‌کند. شما ممکن است از انواع غذا برای بزرگ و قوی شدن استفاده کنید، خوب یک گیاه از نور خورشید استفاده می‌کند. به‌طور متوسط ​​، گیاهان به حدود شش ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند، اگرچه این بستگی به نوع گیاه دارد. قرار دادن گلخانه در محلی که در آن تمام روز در معرض آفتاب کامل قرار می‌گیرد، از نور کافی گیاهان داخل اطمینان حاصل می‌کند.

 

وقتی خورشید وجود ندارد، وضعیت گلخانه چگونه خواهد بود؟

ساخت گلخانه مدرن : پلاستیک یا شیشه‌ای که بیشتر قسمت بیرونی گلخانه را تشکیل می‌دهد، برای ورود حداکثر نور بسیار مناسب است، اما عایق ضعیفی است (گرما را به‌خوبی نگه نمی‌دارد). این بدان معناست که انرژی گرمایی در نهایت برای فرار به دنیای خارج حرکت می‌کند. تا زمانی که خورشید می‌درخشد، این مهم نیست؛ زیرا انرژی نور سریع‌تر از گرمای خروجی وارد می‌شود؛ اما در شب، تمام این انرژی گرمایی به‌سرعت از بین می‌رود که باعث می‌شود گیاهان شما در معرض دمای پایین شب قرار گیرند. برای محافظت از گیاهان نازک خود، باید یا گرمای اضافی را در طول روز ذخیره کنید یا از منبع حرارتی مصنوعی در شب استفاده کنید.

ذخیره گرما در طول روز

مواد مختلف برای گرم شدن مقدار متفاوتی انرژی مصرف می‌کنند (گرم شدن آجرها بیشتر از خاک یا سنگریزه طول می‌کشد)، مشخصه‌ای که به‌عنوان جرم حرارتی شناخته می‌شود. هرچه چگالی یک ماده بیشتر باشد، یا اینکه چقدر بسته بندی شده باشد، انرژی بیشتری برای بالا بردن دمای آن ماده لازم است؛ بنابراین، مواد با چگالی بالا می‌توانند گرمای زیادی را ذخیره کنند. نمونه‌هایی از مواد با چگالی بالا عبارت‌اند از:

۱- سنگ

۲- آجر

۳- آب

 

بیشتر بخوانید : مراحل ساخت و راه اندازی یک گلخانه  

 

مسائل کف‌پوش گلخانه

افزودن کف آجری به گلخانه به این معنی است که طول می‌کشد تا ساختمان در طول روز گرم شود، اما در طول شب، تمام آن انرژی گرمایی اضافی به آرامی در داخل گلخانه به هوا منتقل می‌شود. این کار حتی بعد از غروب آفتاب، گیاهان را گرم می‌کند.

 

ویژگی‌های دو منظوره گلخانه

برخی از صاحبان گلخانه‌های کارآفرین، با نگهداری مخازن بزرگ ماهی در داخل گلخانه‌های خود چند کاره هستند. آب موجود در مخزن مقدار زیادی جرم حرارتی برای ذخیره گرما فراهم می‌کند، ماهی‌ها سریع‌تر رشد می‌کنند و به لطف گرمای اضافی باروری بیشتری دارند و زباله‌هایی که هنگام تمیز کردن مخزن ماهی بازیابی می‌شود، کود عالی برای گیاهان گلخانه‌ای است.

افزودن حرارت مصنوعی به گلخانه

اگر افزودن جرم حرارتی بیشتر به گلخانه یک گزینه نیست، همیشه می‌توانید از منبع حرارتی مصنوعی مانند بخاری استفاده کنید. در حالت ایده آل، شما می‌بایست یک منبع حرارتی داشته باشید که بتوانید آن را به ترموستات وصل کنید تا به طور خودکار دما را در محدوده دلخواه نگه دارد. فروشگاه‌های لوازم گلخانه‌ای انواع مختلفی از بخاری‌های مصنوعی را که مخصوص استفاده در گلخانه‌ها طراحی شده‌اند، می‌فروشند.

 

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

آموزش ساخت گلخانه مدرن

مرحله ۱: سبک / قاب گلخانه‌ای را انتخاب کنید

آموزش ساخت گلخانه را با انتخاب سبک و قاب گلخانه شروع می‌کنیم. انواع مختلفی از سبک‌ها و اندازه‌های مختلف ساختارهای گلخانه‌ای را برای رفع نیازهای شما وجود دارد. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل در ساخت گلخانه است و می‌تواند عملکرد و کارایی کل عملیات شما را تعیین کند. هر سازه گلخانه‌ای مخصوص کاربردهای خاصی طراحی شده است و به بهترین نحو از روش‌های مختلف استفاده می‌شود. بهتر است، شرح هر نوع گلخانه را مطالعه کنید تا تصمیم بگیرید که کدام ساختار و بسته به بهترین وجه نیازها و بودجه شما را برآورده می‌کند.

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

مرحله ۲: درها و سخت افزار موجود در گلخانه

هنگام بررسی نحوه ساخت گلخانه، ساختار گلخانه شما نیاز به راه‌های ورود و خروج دارد که هم کاربردی بوده. و هم با ظاهر خاصی که در تلاش برای دستیابی به آن هستید، مطابقت داشته باشد. با وجود گزینه‌های متعدد درب در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف. مطمئناً آنچه را که به دنبال آن هستید پیدا خواهید کرد. درهای با کیفیت تضمین‌کننده این مطلب هستند که مدت‌زمان زیادی برای شما دوام بیاورند. و عایق خوبی هستند؛ بنابراین گرما نمی‌تواند از گلخانه خارج شود. این درها دقیقاً همان چیزی خواهد بود که شما به‌ راحتی در هر زمان به گلخانه خود دسترسی دارید.

انتخاب سخت‌افزاری که ساختار شما را در کنار هم نگه می‌دارد، یکی دیگر از مراحل مهم در آموزش ساخت گلخانه مدرن است. شما باید مطمئن باشید که برنامه‌های گلخانه شما شامل مهره‌ها، پیچ و مهره‌های مناسب است، بنابراین ساختار شما حتی در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی تا حد ممکن قوی خواهد بود.

 

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

 

مرحله ۳: پوشش گلخانه خود را انتخاب کنید

انتخاب پوشش مناسب، یک گام کلیدی در ایجاد یک محیط رشد مؤثر در ساختار گلخانه شما است. پوشش‌های گلخانه در مواد و ضخامت های مختلفی در بازار وجود دارند که باید با توجه به نیاز و بودجه خود انها را انتخاب کنید.

این روکش‌ها محکم و با دوام هستند و در شرایط آب و هوایی سخت مانند برف و باد پاره نمی‌شوند. برای محافظت از ساختار گلخانه خود و ماندگاری طولانی‌ مدت می‌توانید. باید پوشش مناسبی انتخاب کنید. پس از انتخاب پوشش خود، حتماً راهنمای در مورد نصب پوشش گلخانه‌ای و نصب پلی کربنات را مطالعه کنید.

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

 

مرحله ۴: سرمایش و تهویه در ساخت گلخانه مدرن

یک سؤال متداول وقتی مردم از آموزش ساخت گلخانه می‌پرسند. مربوط به تهویه گلخانه است. ضروری است که راهی برای خنک کردن ساختار گلخانه خود برای جلوگیری از گرم شدن بیش‌ از حد گیاهان در نظر بگیرید. انواع سیستم‌های خنک کننده، ازجمله گزینه‌های تهویه مکانیکی، تهویه طبیعی و سایه وجود دارد. به هر روشی که می‌خواهید گلخانه خود را خنک کنید. تعدادی محصول با کیفیت وجود دارد که دقیقاً همان چیزی را که شما نیاز دارید به‌طور مؤثر و کارآمد انجام می‌دهد. به گزینه‌های ساختمان گلخانه، برای سرمایش و تهویه نگاهی بیندازید. و بهترین سیستم را برای خود تعیین کنید. برای انتخاب اندازه سیستم خنک‌کننده برای ساختار گلخانه خود. راهنمای در مورد اندازه فن‌ها و کرکره‌های انواع گلخانه را مطالعه کنید.

 

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرنآموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

 

مرحله ۵: سیستم گرمایش ساخت گلخانه مدرن خود را انتخاب کنید

برنامه‌های ساخت گلخانه مدرن شما همچنین باید شامل گرمایش مناسب برای ایجاد محیط مناسب رشد گیاهان شما باشد. گزینه‌های گرمایشی مختلفی از جمله بخاری‌های پروپان و گاز طبیعی. بخاری‌های نفتی، لوله‌های همرفت، بخاری‌های آب گرم و موارد دیگر ارائه می‌دهیم. با انتخاب مجموعه سیستم‌های گرمایشی مناسب تصمیم بگیرید. که کدام واحد گرمایش برای ساختار گلخانه شما مناسب است و سپس با استفاده از راهنماهای موجود در مورد نحوه اندازه‌گیری سیستم گرمایش، اندازه موردنیاز خود را انتخاب کنید.

 

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

 

مرحله ۶: کنترل‌های محیطی گلخانه

به‌ منظور ایجاد یک ساختار گلخانه‌ای کارآمد، ضروری است که کنترل کامل بر گرمایش و سرمایش را حفظ کنید. از سیستم‌های ترموستات ساده گرفته تا ماژول‌های کامپیوتری پیشرفته‌تر. طیف وسیعی از گزینه‌های کنترل محیطی برای هر نوع گیاه وجود دارد. این کنترل‌ها به راحتی قابل درک هستند و بسیار کاربرپسند هستند. بنابراین هرگز گیج نمی‌شوید. شما می‌توانید از این سیستم‌ها استفاده کنید. تا بتوانید خدمات مورد نیاز خود را برای ایجاد یک محیط مناسب رشد در گلخانه خود ایجاد کنید. برای آشنایی بیشتر با مزایا و ویژگی‌های یک سیستم کنترل محیطی، می‌توانید راهنماهای موجود در مورد کنترل محیطی گلخانه را مطالعه کنید.

 

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

 

مرحله ۷: سایر سیستم‌های موجود در گلخانه

مبتدیان که به دنبال چگونگی ساخت گلخانه هستند باید در مورد تمام سیستم‌هایی که به ایجاد یک ساختار گلخانه‌ای کاملاً کاربردی می‌پردازند تحقیق کنند. ژنراتور CO2 می‌تواند به رشد بهتر گیاهان شما کمک کند. نصب یک سیستم آبیاری ساده می‌تواند اطمینان حاصل کند که گیاهان شما در هر زمان به درستی آبیاری می‌شوند. بسیاری از سیستم‌های مختلف موجود است که به شما کمک می‌کند. محیطی پررونق و کارآمد را در محیطی کنترل شده ایجاد کنید.

 

آموزش گام به گام ساخت گلخانه مدرن

 

مرحله ۸: نیمکت گذاری در گلخانه

هنگام استفاده از ساختار گلخانه‌ای خود برای برنامه‌های خریدوفروش، نیمکت‌ها نقش مهمی در نظم و نظام دادن به گلخانه دارند. نیمکت‌ها در انواع مواد، سبک‌ها و اندازه‌ها وجود دارد، به‌طوری‌که شما می‌توانید. گزینه‌های زیادی برای انتخاب داشته باشید. این نیمکت‌ها از فولاد قوی و گالوانیزه ساخته شده‌اند و مطمئناً برای شما دوام زیادی خواهند داشت.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری در خصوص ساخت گلخانه مدرن

در این مقاله در مورد آموزش ساخت گلخانه مدرن و تأثیری که گلخانه بر روی گرمای فضای داخلی و گیاه دارد مطالبی را عنوان کردیم. گلخانه‌ها امروزه به روش‌های نوینی می‌توانند پاسخگوی نیاز جمعیت به انواع مواد غذایی و حتی گل‌های مختلف خصوصاً در فصولی از سال که هیچ محصولی نمی‌روید باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =

پشتیبانی واتساپ
ارسال
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان
شماره تماس خود را جهت تماس کارشناسان مجتمع صنعتی گلخانه سازان توانا را وارد نمایید. تا در اصرع وقت با شما تماس گرفته شود.

۰۹۹۱۰۴۰۷۵۴۰ | 021-91301385

info@tavanagreenhouse.com