اصول ساخت و راه اندازی گلخانه

اصول ساخت گلخانه

تابه‌حال شده فکر کنید این میوه‌ها و یا گل‌هایی که خارج از فصل می‌توانید از بازار تهیه کنید چگونه کشت می‌شوند؟ وقتی فصل آن‌ها بگذرد چه می‌توان کرد که در سرما و یا گرمای زیاد دوام بیاورند و از بین نروند. جواب فقط یک کلمه است. گلخانه! گلخانه‌ها امروزه در کشاورزی نوین بسیار مؤثر بوده‌اند و انقلاب عظیمی کرده‌اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد اصول ساخت گلخانه بیشتر بدانید.

گلخانه چیست ؟

گلخانه که Greenhouse نیز نامیده می‌شود، ساختمانی است که برای حفاظت از گیاهان لطیف یا خارج از فصل در برابر سرما یا گرمای زیاد طراحی شده است. در قرن ۱۷، گلخانه‌ها پناهگاه‌های معمولی آجری یا چوبی با نسبت عادی فضای پنجره و برخی وسایل گرمایش بودند.

با ارزان‌تر شدن شیشه و در دسترس بودن انواع سیستم های گرمایش پیچیده‌تر، گلخانه به یک ساختار سقف دار و دیواری ساخته شده از شیشه با حداقل اسکلت چوبی یا فلزی تبدیل شد. در اواسط قرن نوزدهم، گلخانه به محیطی کنترل شده تبدیل شده بود که با نیازهای گیاهان خاص سازگار بود. افزایش چشمگیر تولید گیاهان خاص در قرن ۱۹ منجر به افزایش گسترده فرهنگ اصول ساخت گلخانه‌ در انگلستان و جاهای دیگر شد. گلخانه‌های بزرگ در کشاورزی و باغداری و برای علم گیاه‌شناسی بسیار مهم هستند. گلخانه های کوچک‌تر معمولاً توسط علاقه‌مندان، کلکسیونرها و باغداران خانگی استفاده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید : ساخت گلخانه با نایلون 

 

اجزای یک گلخانه

اصول ساخت گلخانه مدرن معمولاً یک ساختار قاب‌دار شیشه‌ای یا پلاستیکی دارد که برای تولید میوه‌ها، سبزیجات، گل‌ها و سایر گیاهان که به شرایط خاص دما نیاز دارند استفاده می‌شود. گلخانه دارای گستره وسیعی از لعاب در طرفین و سقف آن است به‌طوری‌که گیاهان در بیشتر روز در معرض نور طبیعی قرار می‌گیرند. شیشه مواد شیشه‌ای سنتی بوده است، اما فیلم‌های پلاستیکی مانند پلی‌اتیلن یا پلی وینیل و فایبرگلاس نیز رایج هستند.

قاب سازه از آلومینیوم، فولاد گالوانیزه یا چوب‌هایی مانند چوب قرمز یا سرو ساخته شده است. یک گلخانه تا حدی با اشعه خورشید و بخشی نیز با وسایل مصنوعی مانند گردش بخار، آب داغ یا هوای گرم می‌شود. ازآنجاکه یک گلخانه می‌تواند بیش‌ازحد گرم و سرد شود، برخی از انواع سیستم تهویه نیز موردنیاز است. این معمولاً شامل دهانه‌های سقف است که می‌توانند به صورت مکانیکی یا خودکار کار کنند و دهانه‌های دیوار انتهایی که از طریق آن‌ها فن‌های برقی هوا را جذب کرده و در سراسر فضای داخلی گردش می‌دهند.

 

اجزای یک گلخانه

نکات اصلی جهت راه اندازی و ساخت گلخانه

عملکرد یک ساختار گلخانه‌ای این است که یک محفظه قابل‌اعتماد را ایجاد کند. که در آن می‌توان محیطی مطلوب برای رشد و تولید گیاه ایجاد کرد. هنگام برنامه‌ریزی برای ساخت گلخانه، چندین جنبه باید مورد توجه قرار گیرد:

  • محل احداث گلخانه

یکی از مهم‌ترین اصول ساخت گلخانه انتخاب مکان آن است. یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب مکان گلخانه “نور” است. گلخانه باید درجایی قرار گیرد که حداکثر نور خورشید را دریافت کند و معمولاً در جنوب یا سمت ساختمان یا سایه درختان قرار دارد. همچنین، وقتی مردم گلخانه می‌سازند، باید به منابع گرما، آب و برق فکر کنند؛ و از باد زمستانی در امان باشد. برای استفاده تجاری، مردم باید در مورد حمل‌ونقل، بازاریابی و موارد این‌چنینی نیز فکر کنند.

  • انتخاب نوع گلخانه

انواع مختلفی از سازه‌های گلخانه‌ای با ویژگی‌های خاص و متفاوت وجود دارد. که به نظر می‌رسد میتواند نیاز برای تولید انواع مختلف گیاهان را برآورده کند؛ بیشتر گلخانه‌ها با انواع اصلی زیر ساخته می‌شوند:

اصول ساخت و راه اندازی گلخانه

عایق‌بندی کنید!

عایق‌بندی مناسب یکی از اصول ساخت گلخانه است. دیوار شمالی و برخی از دیوارهای شرقی و غربی را عایق‌بندی کنید. تا تلفات گرما را کاهش داده و در طول سال رشد محصول خوبی داشته باشید. چقدر عایق مناسب است؟ این بستگی به آب‌وهوای شما و آنچه می‌خواهید رشد دهید، دارد. مسلما یک عایق بندی مناسب نسبت به محیط و نوع گلخانه شما تاثیر بسیاز زیادی در بازدهی محصول گلخانه شما دارد.

  • کف گلخانه خود را عایق‌بندی کنید

گرما می‌تواند همان‌طور که از دیوارها و سقف عبور می‌کند از کف گلخانه هم عبور کند. به همین دلیل، عایق‌کاری در اطراف محیط گلخانه بسیار مهم است. می‌توانید این کار را با عایق‌کاری در اطراف فونداسیون یا به سادگی با نصب عایق محیطی در زیر زمین گلخانه انجام دهید. همچنین گلخانه را به نیروی گرمایش از کف متصل می‌کند. که می‌توانید از آن برای گرمایش و خنک سازی گلخانه از طریق سیستم انتقال حرارت زمین به هوا استفاده کنید. این روش بسیار تاثیر گذار است.

  • لعاب مناسب برای گلخانه خود انتخاب کنید

برای گرم نگه داشتن گلخانه در زمستان و داشتن روشنایی کافی برای رشد در طول سال. لازم است نور و گرما مناسب را در ماه‌های زمستان به حداکثر برسانید. شما می‌توانید این کار را با انتخاب یک ماده لعاب‌دار با عبور نور بالا. مانند شیشه شفاف، در روی های عمودی جنوبی گلخانه انجام دهید. برای داشتن حداکثر عملکرد، همچنین می‌توانید شیشه‌های رو به جنوب را جهت افزایش انتقال نور در زمستان زاویه دهید.

در این مقال سعی شد اصول ساخت گلخانه و نکات مهم و پایه ای برای راه اندازی یک گلخانه برای شما نوشته شود. اگر در زمینه خاص سوالی دارید یا نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 13 =

پشتیبانی واتساپ
ارسال
اسکرول به بالا
مشاوره رایگان
شماره تماس خود را جهت تماس کارشناسان مجتمع صنعتی گلخانه سازان توانا را وارد نمایید. تا در اصرع وقت با شما تماس گرفته شود.

۰۹۹۱۰۴۰۷۵۴۰ | 021-91301385

info@tavanagreenhouse.com